Instrukcje obróbki zdjęć

Obróbka zdjęć przeznaczonych do internetu

Autor
Krystian Pietruszka
Data publikacji

Operację wyostrzania wykonujemy jako ostatnią czynność. Najlepszy efekt wyostrzania uzyskamy konwertując zdjęcie do trybu Lab.

Podstawowe zasady obróbki zdjęć:

  1. Jeśli skanujesz to najlepiej w formacie TIFF (nie JPEG).
  2. Skanuj z maksymalną rozdzielczością skanera (im większy plik tym lepiej).
  3. Jeśli decydujesz się na wyostrzanie rób to z rozwagą wg parametrów w tabeli 1 (kolumna: zalecany na strony www, pozostałe parametry nadają się tylko do druku).
Tabela 1. Parametry wyostrzania (filtr wzmocnienie) w Photoshopie.
Suwak Dobre na wszystko, można stosować nawet dwa razy Miękkie obiekty: kwiaty, zwierzęta, tęcze Wnętrza, domy, krajobrazy Wzmocnienie Portrety Na maxa – złe foty lub maszyny, monety, pojazdy Zalecany na strony www – dosyć ostro
Źródło: dane zestawiono na podstawie różnych podręczników i czasopism dostępnych na półkach księgarni EMPiK.
Wartość 85% 150% 225% 125% 75% 65% 200 – 400%
Promień 1 1 0,5 1 2 4 0,3
Próg 4 10 0 3 3 3 0

Uwaga! Wszystkie operacje wykonujemy przy widoku zdjęcia ustawionym na 100%!

Kolejność obróbki zdjęcia (ważne!):

  1. Kadrowanie
  2. Czyszczenie zdjęcia (kurz, rysy)
  3. Korekta poziomów (kolory, jasność itp.)
  4. Skalowanie do określonych wymiarów
  5. Wyostrzanie
  6. W celu archiwizacji lub do druku zapisujemy gotowe zdjęcie, najlepiej w formacie TIFF. Zdjęcia przeznaczone do publikacji w internecie zapisujemy w stratnym formacie JPEG (tworzy stosunkowo małe objętościowo pliki) lub PNG (tworzy nieco większe pliki, ale z możliwością późniejszej edycji).

Pamiętaj, aby unikać dublowania wymienionych operacji. Nakładanie na siebie np. kilku korekt kolorów powoduje utratę danych.

Dla zaawansowanych

Najlepszy efekt (najwyższa jakość) wyostrzania, uzyskamy po konwersji fotografii z trybu RGB (najczęściej w tym trybie fotografia była zeskanowana) na tryb Lab. Następnie wybieramy w palecie kanały: jasność i takie (czarno białe) zdjęcie wyostrzamy wg tabeli 1. Nastepnie powracamy do trybu Lab w palecie kanały (zdjęcie pełnokolorowe) i sprawdzamy jakość wyostrzania. Jeśli nie jesteśmy zadowoleni z wyników w palecie historia cofamy wyostrzanie po czym, wracamy do trybu jasność i powtarzamy czynność już z innymi ustawieniami z tabeli 1. Po zakończonym wyostrzaniu dokonujemy ponownej konwersji do trybu RGB i zapisujemy gotowe zdjęcie na dysku lub innym nośniku.

Operację wyostrzania wykonujemy jako ostatnią czynność tzn. po wcześniejszych korektach koloru i po skalowaniu do określonych wymiarów i rozdzielczości (wymagana rozdzielczość zdjęcia w internecie to 72 piksele na cal, rozdzielczość w druku to na ogół 300 pikseli na cal). Skalowanie powoduje nieznaczne rozmycie zdjęcia stąd konieczność wykonania wyostrzania na samym końcu.

Podobne strony / Similar pages

Komentarze / Comments

Dodaj / Add